Magyar Kultúra Estje
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem ünnepi hete eddig nem látott módon lett megnyítva. Egy olyan esemény képezte a program első pontját, amely méltóképpen emlékezett meg a marosvásárhelyi orvosi oktatás elmúlt hét évtizedéről és amely reflektorfénybe állította a multikulturalitás értékeit.
A Magyar Kultúra Estjén az egyetem rektora hivatalosan megnyitotta a MOGYE Napokat, majd Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vezérigazgatója átvette a szót és elkezdte az egész rendezvény idejére kiterjedő műsorvezetői szerepét. A Román Televízió által rendelkezésre bocsátott filmfelvételekből kiderült, az esemény helyszíne nem véletlen, ugyanis az egyetem története nagyban kötödik a fogorvosi székhez. Az intézmény Marosvásárhelyre költözésében fontos szerepet vállaló első rektor, Csőgör Lajos fogorvosként tevékenykedett.
Csőgör Lajos a filmfelvételekben megmaradt elbeszélése szerint a kolozsvári magyar tannyelvű egyetem orvosi kara két vagonnal lett elköltöztetve Marosvásárhelyre miközben az oktatók egymás közt fogadást kötöttek arról, hogy mennyi ideig fogja kibirni az oktatási intézmény a 46 000-es kisvárosi létet. A fogadások többsége az egy évre lett elhelyezve. Azonban a szkeptikusoknak szembesülnie kellett azzal, hogy az orvosi oktatás gyökeret vert Marosvásárhelyen és 1948-ban önálló felsőfokú intézménnyé alakult.
A közönség Mühlfay Györgytől hallhatta a legendás almaszedések történeteit, amelyek kötelezőek voltak az egyetemi hallgatók számára. A műsorvezető Gáspárik Attila pedig élt az alkalommal, hogy a jelen lévő egyetemi vezetőség előtt javaslatot tegyen az almaszedések újboli bevezetésére, amelynek a jelenlévők elmondása szerint erős közösségépítő ereje volt.
Az eseményen részt vett Bölöni László labdarugó, edző, a Fogorvostudományi Kar egykori végzettje, aki 1970 és 1984 között az ASA Marosvásárhely csapatban játszott, utána áthelyezték a FC Steaua București-hez. A román futballválogatottban 108-szor szerepelt, 23-szor volt a válogatott csapatkapitánya és 25 gólt lőtt. Gáspárik Attila kérdéseire válaszolva kifejtette, hogy a bukaresti Steaua-hoz való átigazolásakor egyetlen kikötése volt: biztosítsanak számára fogászati széket a munkájához. A jelen lévő Bocskay István professzor élt az alkalommal, hogy megjegyezze, Bölöni László a leglelkiismeretesebb diákjai közé tartozott.
Az est főszervezője, Mártha Krisztina egyetemi docens bevallotta a közönség soraiban ülők számára, hogy a rendezvény minden fárdságot megért. Megjegyezte, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemnek gazdag története van, amelyre mindenki büszke lehet és amelyet mindenkinek ismernie kell, aki hisz a MOGYE szellemiségében.
A rendezvény fénypontja a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) frissen alakult néptánccsoportja volt, amely különböző erdélyi táncokat adott elő. Az esemény végén pedig Fodor István és Munzlinger Attila közös tárlatát, valamint az MMDSZ keretén belül működő FOK Platform önkéntesei által a Fogmorfológia tanszékkel partnerségben elkészített karácsonyi díszeket tekinthették meg a résztvevők.